Sat March 6, 2021   |   شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  پیام ها و اطلاعیه ها  |  مناقصات و مزایدات
     اهداف و وظایف سازمان

اهداف و وظایف سازمان مدیریت پسماند

1- برنامه ریزی و مدیریت اجرای امور مربوط به کاهش تولید، تفکیک از مبدأ، ذخیره سازی، جمع آوری، نظافت عمومی، حمل و نقل، جداسازی، بازیافت، پردازش و دفع پسماندهی عادی (و جزء ویژه آن) و پسماندهای عمرانی و ساختمانی.
2- صدور ، تمدید و لغو مجوز فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مدیریت اجرایی پسماندهای عادی، عمرانی و ساختمانی و نظارت بر عملکرد آنها و برخورد قانونی با متخلفین.
3- مدیریت تهیه و اجرای مطالعات طرح های جامع و تفصیلی مدیریت پسماند.
4- شناسایی و بکارگیری تکنولوژی های نوین و متناسب با ویژگی های کمی و کیفی پسماندهای تولیدی و مدیریت ایجاد واحدها و تاسیسات بازیافت، پردازش و دفع و تبدیل پسماندها.
5- بررسی و پیشنهاد نرخ بهای تمام شده خدمات مدیریت پسماند و اخذ آن با اولویت استفاده از فن آوری های نوین و هزینه کرد آن در مدیریت اجرایی پسماند و پیگیری و اخذ تعرفه های بهای خدمات مدیریت پسماند مطابق شیوه نامه و دستورالعمل های مربوطه .
6- افزایش آگاهی های عمومی و جلب مشارکت شهروندان در فرآیند اجرایی مدیریت پسماندها با استفاده از ظرفیت شورای اسلامی شهر.
7- برنامه ریزی برای جلب سرمایه و مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی و کاهش تصدی‌گری در فعالیت های مرتبط.
8- ارائه خدمات و مشاوره تخصصی به سایر شهرداریها، دهیاریها، شهروندان، ارگانها، سازمانها، نهادها، نیروهای نظامی و انتظامی و مراکز درمانی و دانشگاهی در خصوص مدیریت اجرایی انواع پسماندها با اخذ بهاء تمام شده خدمات، در صورت وجود ظرفیت های اجرایی لازم.
9- توسعه و استفاده از ظرفیت واقفین، خیرین، تشکل های خصوصی و حرفه ای، شرکت های تعاونی و خصوصی با رویکرد خرید خدمات، مشارکت و واگذاری مدیریت واحدهای تحت مالکیت شهرداری به آنها.
10- جمع آوری و کنترل جمعیت حیوانات ولگرد و بلاصاحب و مرگ با ترحم حیوانات موذی با رعایت حقوق حیوانات.
1-10- استفاده از ظرفیتها و مشارکت با سازمانهای غیر دولتی و مردم نهاد در خصوص جمع اوری حیوانات ولگرد و بلا صاحب .
11- استفاده از شیوه های تامین منابع مالی نوین از قبیل فاینانس، یوزانس، خطوط اعتباری، وام های بین المللی، وامهای غیر قرضی ( سرمایه گذاری مستقیم و خارجی)، اوراق مشارکت، صکوک اسلامی با رعایت قوانین و مقررات مربوط برای توسعه فعالیت های سازمان.
12- سازمان می تواند کلیه امورات و مسئولیتهای خود را حسب قانون به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار نماید.
13- تلاش در جهت بهینه سازی و کمینه سازی تولید پسماندهای عادی و ویژه موجود در پسماند عادی از طریق آموزش شهروندی و اطلاع رسانی و همکاری با بخش های آموزشی، صنعتی، کشاورزی، بازرگانی و خدماتی، اداری و غیره.
14- پیگیری، پشتیبانی و مشارکت فعال در فرآیند تدوین قوانین، ضوابط، دستورالعملها، سیاست گذاریها و استانداردسازی امور مربوط به مدیریت پسماندهای عادی و ویژه.
15- مطالعه و پژوهش به منظور بهینه سازی روش های عملیاتی انجام مطلوبتر فعالیتهای سازمان. 16- تهیه و جمع آوری اطلاعات و آمار مربوط به فرایند پسماندهای عادی و ویژه موجود در پسماند عادی برای ایجاد بانک اطلاعاتی موضوع بند 2 ماده (6) آئین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند.
17- انعقاد قرارداد با شهرداری و موسسات وابسته و مناطق آنها برای تقبل مسئولیتهای مرتبط با فعالیتهای سازمان و یا تقبل نظارت بر کار امانی یا پیمانی مناطق شهرداری در امور مربوط.
18- شناسایی و تملک اراضی و املاک مجاز جهت تامین سایر نیازهای سازمان طبق قوانین و مقررات مربوطه و در صورت نیاز استفاده از آیین نامه ماده هشت قانون تملک اراضی مورد نیاز دولت و شهرداریها جهت انجام عملیات عمرانی ( اعم از دولتی و خصوصی ) و همچنین بر اساس مفاد ماده 12 قانون و مواد 7 و 23 آئین نامه اجرایی مدیریت پسماندها .
19- احداث واحدها و کارخانجات بازیافت، پردازش،دفع و تبدیل پسماندها مطابق طرح ها و برنامه های مصوب مستقیماً یا از طریق مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی.
20- بازاریابی محصولات تهیه شده در مراکز زباله و کارخانجات مربوطه.
21- بسترسازی و پشتیبانی لازم برای جلب سرمایه و مشارکت بخش خصوصی و کاهش تصدی گری سازمان در فعالیت های خدماتی، تجاری، صنعتی، بازرگانی، پژوهشی، تولیدی و فنی مهندسی مرتبط.
22- ایجاد کارواش و تعمیرگاه های مورد نیاز برای ماشین آلات موجود و انبارهای وسائل و قطعات یدکی
23- عقد قرارداد با مشاوران و پیمانکاران و نظارت و کنترل بر فعالیت آنها در چارچوب وظایف سازمان.
24- ایجاد همکاری و ارتباط مستمر با کارگروههای استانی به منظور انتقال مشکلات، ظرفیت ها، دانش و تجربیات، مطالعات و سایر اطلاعات مورد نیاز کارگروه های مذکور و ارسال طرح ها و پروژه های مدیریت پسماند برای تصویب در کارگروه‌های استانی.
25- پیگیری امور جرائم و تخلفات مدیریت پسماندها و ضابطین قوه قضائیه مطابق شیوه نامه های مربوطه
26- تهیه طرح های جامع و تفضیلی مدیریت پسماند مطابق با ماده 4 آئین نامه اجرایی مدیریت پسماند و برنامه راهبردی ارائه شده از سوی وزارت کشور
27- تهیه برنامه راهبردی مدیریت پسماندهای عادی .
28- خرید و تامین ماشین آلات مورد نیاز جهت تامین اهداف سازمان و شهرداری از منابع داخلی و یا خارجی . تبصره : در راستای خرید و تامین ماشین آلات مورد نیاز شهرداری ( عمومی و تخصصی ) ، سازمان هیچگونه محدودیتی نخواهد داشت ( با رعایت آیین نامه مالی شهرداری ) .
29- پیگیری آموزشی و اخذ مجوز ضابطین قضایی در خصوص اجرای ضوابط پسماند برای پرسنل سازمان . تبصره : سازمان می تواند طبق ماده (7) قانون مدیریت پسماندها با عقد قرارداد اجرای فعالیتهای مدیریت صنعتی و ویژه از قبیل پسماندهای بیمارستانی، روغنهای سوخته، باطریهای مصرف شده، خودروهای فرسوده ، جزء ویژه پسماند کشاورزی و .... غیره را انجام دهد.
30- در اجرای ماده 8 ضوابط تشکیلاتی شهرداری ها ابلاغی 20/2/1394، سازمان وابسته ، بمنظور انجام امور سیاست گذاری، برنامه ریزی، کنترل، نظارت و انجام بخشی از وظایف شهرداری که با توجه به ماهیت آن وظایف قابل انجام در ستاد شهرداری یا منطقه نمی باشد، ایجاد میشود. بنابراین با ایجاد سازمان وابسته پیش بینی وظایف مشابه در ستاد، منطقه و سایر سازمان های وابسته امکان پذیر نمی باشد.
 
 
 
 
 
© 2010 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣ کاربران آنلاین :
۱۹۹,۶۴۱ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان مدریت پسماند تهران
سازمان مدیریت پسماند اصفهان
سازمان مدیریت پسماند تبریز
سازمان مدیریت پسماند مشهد
 
لینک های مرتبط
شهرداری همدان
معاونت خدمات شهری
شورای اسلامی شهر همدان
سازمان آمار و فناوری اطلاعات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان